עריכת צוואות הינו הליך המעוגן במדינת ישראל באמצעות חוק הירושה והצוואה העוסק בין היתר בדרכים העומדות בפני כל אחד ואחת מאיתנו בכל הנוגע לענייני עריכת צוואתו. בין יתר האפשרויות לעריכת צוואה בחוק הישראלי תוכלו למצוא: צוואה בעל פה, צוואה בפני עדים, צוואה בכתב יד וצוואה בפני רשות. בעידן המודרני בו אנו חיים נוספה אפשרות נוספת לעריכת צוואות והיא צוואה מצולמת. צוואה זו דומה באופייה לצוואה בכתב יד, והיא נערכת על ידי המצווה, כאשר במקום כתב ידו המתאר את רצונותיו של המצווה ביום הסתלקותו מן העולם, הוא מתיישב אל מול מצלמה, מצלם ומקליט את דבריו.

בניגוד לצוואה בכתב יד העלולה לגרום ללא מעט סוגיות משפטיות הנידונות באמצעות ערכאות בנושא ירושה וצוואה בבתי הדין לענייני משפחה, צוואה מצולמת הינה צוואה המציגה באופן שאינו משתמע לשני פנים את רצונותיו של המצווה ביום עריכת הצוואה, ובמידה והוא איננו משנה את צוואתו לקראת לכתו מן העולם, צוואה זו הינה בעלת תקפות משפטית.

על מנת להעניק לצוואה המצולמת ערך משפטי נוסף, מומלץ לקיים את הליך ההקלטה והצילום באמצעות בפני עדים אשר אינם נכללים ברשימת היורשים של המצווה. כמו כן, את אופן ניסוח התמלול של הצוואה המוקלטת והמצולמת מומלץ לבצע באמצעות עורך דין לענייני משפחה המתמחה בכל הנוגע לדיני ירושה וצוואה, וזאת על מנת להסיר כל ספק בעתיד לבוא מהתוקף המשפטי של הצוואה המצולמת.

צוואה מצולמתצוואה מצולמת למה היא עדיפה

בלא מעט מקרים, ענייני ירושה וצוואה עלולים להוביל לסכסוכים ומאבקים פנים משפחתיים המסתיימים ברוב המקרים במסגרת ערכאות משפטיות בבתי הדין לענייני עבודה, ולכן, הקפדה יתרה על עריכת צוואה מצולמת או כל צוואה אחרת, תבטיח למצווה שביום מן היום צוואתו תתקיים בהתאמה מלאה לרצונותיו.

מהי צוואת מצולמת?

צוואה מצולמת היא למעשה קטע וידאו-אודיו המציג את המצווה פונה ישירות למצלמה ובקולו נשמעת צוואתו כפי שהוא מעוניין שתתקיים ביום מן הימים. צוואה זו נשמרת באמצעות שני קצבי מחשב, כאשר אחד מהם מוחזק על ידי המצווה והשני מוחזק ונשמר בכספת. כל אדם המחליט לערוך צוואה באמצעות צילום והקלטה, מומלץ שיידע את בני משפחתו וקרוביו בדבר הימצאותה של הצוואה המצולמת, וזאת באמצעות מה שמכונה: תעודת מצווה.

אנחנו בארגון זכות למשפחה עוסקים ומתמחים בעריכת צוואה מצולמת באמצעות ליווי משפטי של עורך דין המתמחה בדיני משפחה, וכמו כן, אנו עוסקים בהנפקת תעודות מצווה. רוצים לדעת יותר על השירותים שלנו בתחום עריכת צוואות? צרו איתנו קשר עוד היום.